To pytanie, które zadają sobie i kupujący i sprzedający. Często klienci mówią, że pośrednik bierze pieniądze „za nic” albo,  że „tylko za wskazanie adresu”. Niestety, to powszechna opinia o tych, którzy wykonują „usługi niematerialne”. Jeśli nie widać uszytej sukienki, wstawionego okna lub pomalowanej ściany, wydaje się, że taki wykonawca zlecenia nic dla nas nie robi.
Za co więc pośrednik bierze pieniądze? – przede wszystkim ZA BEZPIECZEŃSTWO TWOJEJ TRANSAKCJI !


Dodatkowo na prace pośrednika składają się różne czynności – te widoczne i te wykonywane w zaciszu biura, albo w terenie. Pierwsza z nich, ta najbardziej widoczna, to budowanie bazy danych zarówno nieruchomości jak i potencjalnych kupujących. Sprzedającemu często wydaje się, że znalezienie kilku zainteresowanych kupujących jest bardzo proste. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tych kilku kupujących to efekt miesięcy pracy agencji. Z drugiej strony – znalezienie odpowiedniej nieruchomości też nie jest łatwe i szybkie. Przygotowanie aktualnej bazy danych mieszkań, domów, gruntów czy też lokali komercyjnych , to praca wielu osób, które codziennie przyjmują je do sprzedaży. Wiąże się to z wizytą w takim domu czy też mieszkaniu, zrobieniem szczegółowych zdjęć i opisów, a w przypadku gruntów wizytą w Urzędzie Gminy lub Katastrze. Oczywiście najważniejsze jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości. Kto jest właścicielem, czy nieruchomość ma jakieś obciążenia, albo czy ktoś trzeci nie rości sobie do niej praw. Tak więc jeśli np. nieruchomość jest obciążona hipoteką, a za kilka lat tuz pod jej oknami będzie przebiegać autostrada, to informacja na ten temat znajdzie się w dokumentacji biur nieruchomości zrzeszonych w DOSPON. Bądź pewien, że zostaniesz przez nas o tym poinformowany.


Druga czynność pośrednika to promocja oferty i jej prezentacja zainteresowanym klientom. Pośrednicy zrzeszeni w DOSPON wiedzą jak najlepiej przygotować nieruchomość do sprzedaży. Czasem doradzimy pomalowanie ścian, odświeżenie fug w łazience, a czasem zasadzenie kwiatów na balkonie. A to wszystko żeby zwiększyć atrakcyjność oferty. Każda z tych podpowiedzi może przecież w efekcie wpłynąć na ostateczną cenę nieruchomości. Wiemy też gdzie daną nieruchomość należy najlepiej promować – bo trafnie oceniamy do jakiego klienta dana oferta jest skierowana.


Gdy już znajdzie się potencjalny nabywca nieruchomości wówczas następuje kolejny etap pracy pośrednika. To negocjacje i ustalenie warunków transakcji. Nieruchomości to duży zakup wiążący się z wielkimi emocjami. Profesjonalny pośrednik, mający za sobą wiele transakcji służy radą, pomaga rozstrzygnąć spory , łagodzi nieporozumienia, wskazuje rozwiązania jakie stosuje się w praktyce i w końcu pomaga zredagować dokument z ustaleniami dotyczącymi samej transakcji.


Ostatni etap pracy pośrednika to przygotowanie samej umowy sprzedaży nieruchomości. Tutaj najważniejsze jest bezpieczeństwo klientów. Dlatego pośrednicy w obrocie nieruchomościami zrzeszeni w DOSPON wskazują wszystkie zagrożenia i eliminują je gromadząc odpowiednie dokumenty dotyczące nieruchomości. Przy sprawach bardziej skomplikowanych konsultujemy się z prawnikami i notariuszem, tak aby obydwie strony transakcji były odpowiednio zabezpieczone. Na tym etapie bardzo ważna jest pełna informacja dotycząca tego co w konsekwencji przyniesie sprzedaż lub zakup nieruchomości.


Sprzedający dowiaduje się np. jakie podatki musi zapłacić od transakcji. Czy pozbywając się gruntu nie będzie musiał wnieść do gminy tzw. opłaty planistycznej i ile ona będzie wynosić. A jeśli nieruchomość jest obciążona kredytem hipotecznym to jakie dokumenty trzeba uzyskać od banku, który ów kredyt przyznał. Kupującego informujemy ile w rzeczywistości transakcja będzie go kosztować. Jakie opłaty trzeba uiścić u notariusza. Nie chodzi tu tylko o taksę notarialną ale również stosowne podatki. I najważniejsze ! Doradca kredytowy Twojego pośrednika w obrocie nieruchomościami podpowie w którym banku uzyskasz najbardziej korzystny dla siebie kredyt hipoteczny. Po umowie przedwstępnej pilnujemy terminów w niej ustalonych . A po zawarciu umowy końcowej pomagamy ostatecznie „wydać nieruchomość” w ręce nowego właściciela.