Brak komentarzy

Rekordy w kredytach hipotecznych

BIK opublikował najnowsze dane o sprzedaży kredytów w Polsce. Szczególnie interesujące są te, które dotyczą kredytów hipotecznych. Listopad był bowiem drugim po październiku najlepszym miesiącem w historii rynku tych produktów. Banki udzieliły 23,7 tys. kredytów na łączną kwotę 9,592 mld zł.

Rekordowe wyniki w sprzedaży kredytów hipotecznych, zanotowane przez BIK w październiku i listopadzie, zostały pobudzone przez program Bezpieczny Kredyt 2%. Zwiększył on popyt na te produkty oraz doprowadził do wzrostu cen nieruchomości. Dodatkowo, wzrosty odnotowano również w innych kategoriach kredytowych, w tym kredytach gotówkowych i ratalnych, co wskazuje na ogólnie rosnącą aktywność kredytową w Polsce.

Sprawcą padających rekordów jest oczywiście rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc. To on pobudził popyt na kredyty mieszkaniowe w tak dużym stopniu, że banki nie nadążały z przyjmowaniem wniosków.

Średnia kwota kredytu, o którą wnioskowali klienci, wyniosła w listopadzie 404,3 tys. zł i była wyższa aż o 23,5 proc. niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Głównie dlatego, że program spowodował skokowy wzrost cen nieruchomości i aby kupić ten sam dom lub mieszkanie, trzeba było zapłacić więcej niż kilka miesięcy wcześniej, a tym samym wziąć większy kredyt.

Sprawdź, jaką masz zdolność kredytową

Rekordy w październiku i listopadzie mimo startu programu w lipcu

Październik był miesiącem, w którym banki udzieliły kredytów hipotecznych na najwyższą kwotę w ujęciu miesięcznym w historii. W listopadzie dobra passa była kontynuowana i mimo delikatnego spadku miesiąc do miesiąca, to zarówno liczba, jak i wartość udzielonego finansowania są wciąż bardzo wysokie.

Dlaczego w danych Biura Informacji Kredytowej rekordy pojawiły się dopiero teraz, skoro program wystartował już w lipcu? Wynika to z tego, że zazwyczaj od momentu złożenia wniosku kredytowego aż do wypłaty środków mija kilka miesięcy.

Najwięcej wniosków w ramach programu złożono w lipcu, sierpniu i wrześniu, ale decyzje kredytowe były przyznawane dopiero kilkanaście tygodni później. Czas oczekiwania na uruchomienie kredytu zazwyczaj nie jest tak długi, ale latem do banków wpływała rekordowa liczba aplikacji, co znacznie wydłużyło proces rozpatrywania wniosków.

W bankach królował Bezpieczny Kredyt 2 proc.

BIK informuje, że w listopadzie zeszłego roku banki udzieliły 13 912 kredytów na 2 proc., co stanowiło 59 proc. wszystkich kredytów hipotecznych. Łączna wypłacona kwota sięgnęła 5,702 mld zł.

Aleksandra Stankiewicz-Billewicz, menedżer ds. relacji z mediami w BIK wyjaśnia, że na rekordowy popyt wpłynęli nie tylko beneficjenci rządowego programu, ale pośrednio także ci, którzy się do niego nie kwalifikowali. Mieszkania zaczęły szybciej znikać z rynku, więc osoby, które i tak miały w planach zakup nieruchomości, musiały przyspieszyć się decyzję, aby zdążyć kupić upatrzone lokum.

Link do całości artykułu: https://www.nieruchomosci-online.pl/porady/kolejne-rekordy-w-kredytach-hipotecznych-banki-udzielily-ich-na-kwote-ponad-95-mld-zl-28947.html

Comments (0)